​​​​​​​Kosciusko Runners' Association  

Race Results

Glow Youth Center 5K 2016

RESULTS



Glow Youth Center 5K 2016 1 - 5K

Glow Youth Center 5K 2016

Age Group Results

September 17, 2016


Results By Kosciusko Runners' Association www.RunKRA.com


Men: Top Finishers 1-12 13-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70
Women: Top Finishers 0- 0 1-12 13-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99

1 - 5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 WESLEY BENDER AUBURN IN 220 13 2   22:24.30 7:14/M  
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 ABBEY GENTZ WOODBURN IN 221 13 1   21:52.33 7:03/M  
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 RUTH BENDER WOODBURN IN 129 0 86   3:22:19.00 65:16/M 60:00
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 JACOB MILLER FORT WAYNE IN 183 12 22   33:55.45 10:56/M  
2 ISAAC HALL WOODBURN IN 230 11 27 2:00.75 35:56.20 11:35/M  
3 LANDON MILLER FORT WAYNE IN 182 11 52 14:34.42 48:29.87 15:38/M  
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 LYDIA HERALD IN 154 10 6   26:30.72 8:33/M  
2 BRENNA LAKE WOODBURN IN 172 11 9 0:24.24 26:54.96 8:41/M  
3 AERIEL SNYDER ANTWERP OH 200 11 10 0:54.87 27:25.59 8:51/M  
4 HOLLY HOWARD FORT WAYNE IN 215 8 11 1:41.87 28:12.59 9:06/M  
5 REBEKAH GENTZ WOODBURN IN 222 12 23 7:42.38 34:13.10 11:02/M  
6 GABRIELLA SNYDER ANTWERP OH 201 7 29 9:37.06 36:07.78 11:39/M  
7 SHELBY HALE GRABILL IN 218 9 38 16:27.92 42:58.64 13:52/M  
8 EMILY PLATTNER IN 190 11 40 16:50.59 43:21.31 13:59/M  
9 RACHEL SISSON WOODBURN IN 210 11 48 20:16.62 46:47.34 15:05/M  
10 CARMELLA ZEHR WOODBURN IN 223 10 49 20:17.68 46:48.40 15:06/M  
11 COURTNEY KANORR WOODBURN IN 163 11 59 23:13.68 49:44.40 16:03/M  
12 ALLI ROSSI WOODBURN IN 194 9 85 2:54:40.28 3:21:11.00 64:54/M 60:00
Top

Male 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 ANTHONY WICKEY WOODBURN IN 229 15 3   22:30.79 7:15/M  
2 SIMON RICHHART NEW HAVEN IN 191 13 4 0:37.41 23:08.20 7:28/M  
3 DANIEL BRADTMUELLER HARLAN IN 132 20 8 4:22.02 26:52.81 8:40/M  
4 THOMAS BROWN ANTWERP OH 133 20 42 21:23.19 43:53.98 14:09/M  
5 PAXTON KANORR WOODBURN IN 164 14 71 33:49.59 56:20.38 18:10/M  
Top

Female 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 MAKAYLA HENDERSON WOODBURN IN 228 16 12   28:30.60 9:12/M  
2 CHELBY PLATTNER IN 189 13 16 1:30.70 30:01.30 9:41/M  
3 ALEXIS HENDERSON WOODBURN IN 224 13 24 5:42.70 34:13.30 11:02/M  
4 ABREY PLATTNER IN 188 16 41 14:51.73 43:22.33 13:59/M  
5 NIKKI WALTER WOODBURN IN 207 14 64 26:55.32 55:25.92 17:53/M  
6 ELIZABETH GRUBER HARLAN IN 149 18 67 27:21.36 55:51.96 18:01/M  
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 MOSES BOROFF CONVOY OH 213 21 62   53:45.10 17:20/M  
2 ETHAN GINGERICH HARLAN IN 143 23 63 1:08.81 54:53.91 17:42/M  
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 EMILY GRUBER HARLAN IN 148 23 14   28:41.55 9:15/M  
2 LIZ BEARMAN NEW HAVEN IN 125 29 15 1:11.64 29:53.19 9:38/M  
3 ANITA KING PAYNE OH 167 29 33 10:56.03 39:37.58 12:47/M  
4 ABBY STOLL FORT WAYNE IN 203 27 34 13:02.61 41:44.16 13:28/M  
5 BRITTANY HALSEY WOODBURN IN 152 27 50 18:13.11 46:54.66 15:08/M  
6 BETHANY GINGERICH HARLAN IN 144 22 70 27:36.80 56:18.35 18:10/M  
7 BRIANNA MILLER HARLAN IN 184 29 72 27:39.24 56:20.79 18:10/M  
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 CLINT MILLER HARLAN IN 232 39 5   23:33.33 7:36/M  
2 DEWAYNE GRABER WOODBURN IN 146 37 28 12:28.96 36:02.29 11:37/M  
3 SAM SNYDER ANTWERP OH 202 36 30 12:34.86 36:08.19 11:39/M  
4 DUSTY HALSEY WOODBURN IN 153 34 32 15:43.15 39:16.48 12:40/M  
5 CHAD OLSZEWSKI FORT WAYNE IN 233 39 36 18:31.98 42:05.31 13:35/M  
6 JASON HOWARD MISHAWAKA IN 217 35 39 19:27.19 43:00.52 13:52/M  
7 CHAD KIPFER WOODBURN IN 169 33 53 25:19.51 48:52.84 15:46/M  
8 HEIDI KANORR WOODBURN IN 161 39 60 26:14.51 49:47.84 16:04/M  
9 JEFF WALTER WOODBURN IN 206 34 65 32:03.04 55:36.37 17:56/M  
10 JASON RUPP PAYNE OH 197 35 74 32:54.98 56:28.31 18:13/M  
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 BETHANY PLATTNER IN 187 40 18   30:02.85 9:41/M  
2 MISSY HOWARD FORT WAYNE IN 216 36 19 2:01.51 32:04.36 10:21/M  
3 REBECCA RUPP PAYNE OH 196 35 25 4:28.12 34:30.97 11:08/M  
4 NATALIE KING JELLICO TN 214 31 26 4:29.33 34:32.18 11:08/M  
5 TAMMY SCHLATTER WOODBURN IN 226 40 44 14:27.04 44:29.89 14:21/M  
6 STEPHANIE GRABER WOODBURN IN 145 35 47 16:40.55 46:43.40 15:04/M  
7 JESSICA KIPFER WOODBURN IN 168 34 54 18:53.03 48:55.88 15:47/M  
8 BRANDI WALTER WOODBURN IN 205 31 66 25:34.82 55:37.67 17:56/M  
9 KEELY BAINS HARLAN IN 121 36 78 30:31.05 1:00:33.90 19:32/M  
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 CLINT PLATTNER IN 186 41 17   30:02.33 9:41/M  
2 MATT EMENHISER FORT WAYNE IN 231 49 20 2:29.93 32:32.26 10:30/M  
3 STEVE SISSONS WOODBURN IN 211 48 31 7:11.99 37:14.32 12:01/M  
4 TIM BECKER WOODBURN IN 127 41 37 12:53.06 42:55.39 13:51/M  
5 CHAD SCHLATTER WOODBURN IN 227 43 43 14:00.79 44:03.12 14:13/M  
6 TODD MILLER FORT WAYNE IN 180 46 55 18:56.97 48:59.30 15:48/M  
7 TODD GUNDER WOODBURN IN 151 45 68 26:03.24 56:05.57 18:05/M  
8 MIKE ROSSI WOODBURN IN 195 41 76 28:46.05 58:48.38 18:58/M  
9 GERARD DOCTOR HARLAN IN 136 43 83 38:28.36 1:08:30.69 22:06/M  
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 JULIE BOROFF CONVOY OH 212 45 35   41:47.88 13:29/M  
2 AMY ELIAS FORT WAYNE IN 139 46 56 7:38.78 49:26.66 15:57/M  
3 BETSY STUCKEY WOODBURN IN 204 46 57 7:43.77 49:31.65 15:58/M  
4 CHERYL MILLER FORT WAYNE IN 181 47 58 7:45.94 49:33.82 15:59/M  
5 MARISSA GUNDER WOODBURN IN 150 48 69 14:29.24 56:17.12 18:09/M  
6 BILL KANORR WOODBURN IN 162 47 73 14:39.55 56:27.43 18:13/M  
7 TREVA DOCTOR HARLAN IN 135 44 84 26:42.82 1:08:30.70 22:06/M  
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 TERRY GENTZ WOODBURN IN 142 60 13   28:35.85 9:13/M  
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 WENDY OSBORN WOODBURN IN 185 55 45   44:40.10 14:25/M  
2 VIRGINIA GENTZ WOODBURN IN 141 60 51 3:26.55 48:06.65 15:31/M  
3 SANDY GRUBER HARLAN IN 147 51 81 18:43.64 1:03:23.74 20:27/M  
Top

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 BILL AKSAMIT FORT WAYNE IN 225 65 7   26:42.84 8:37/M  
2 GERALD ROSSI HARLAN IN 192 67 21 5:59.52 32:42.36 10:33/M  
3 GREG ZERN WOODBURN IN 208 61 46 18:57.71 45:40.55 14:44/M  
4 TOM BAINS WOODBURN IN 122 65 79 33:57.10 1:00:39.94 19:34/M  
Top

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 RENEE KING PAYNE OH 166 62 75   57:45.27 18:38/M  
2 MARTHA BAINS WOODBURN IN 123 63 77 2:20.84 1:00:06.11 19:23/M  
3 PEGGY NELSON HARLAN IN 219 61 80 3:31.87 1:01:17.14 19:46/M  
4 ANN MILLER HARLAN IN 177 70 82 10:43.19 1:08:28.46 22:05/M  
Top

Female 71 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace Penalty
1 DONNA BECKER WOODBURN IN 126 71 61   51:10.52 16:30/M  

Loon Lake 5.5K 2016 5.5K

Loon Lake 5.5K 2016

Age Group Results

July 02, 2016


Results By Kosciusko Runners' Association www.RunKRA.org


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5.5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NICHOLAS THORNTON LOS ANGELES CA 1861 35 1 19:33.36 5:43/M
2 Nathan Mills Columbia City IN 1919 14 2 19:37.36 5:44/M
3 SAM KEILY CHURUBUSCO IN 1532 14 3 19:50.86 5:48/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Rudicel Fort Wayne IN 1935 26 6 21:08.11 6:11/M
2 TIFFANY HARBER COLUMBIA CITY IN 1953 21 8 21:45.80 6:22/M
3 BRIGIT NEMITZ WARSAW IN 1961 19 15 22:31.75 6:35/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PAIGE HINEN COLUMBIA CITY IN 1525 0 195 50:41.97 14:49/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JESSY STINSON COLUMBIA CITY IN 1856 9 71 28:41.64 8:23/M
2 Kade Abbett Bluffton IN 1895 9 89 31:16.27 9:09/M
3 Reid Abbett Bluffton IN 1896 6 129 38:56.43 11:23/M
4 RILEY WILSON ROANOKE IN 1879 7 170 46:51.45 13:42/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ABBY PLIETT CHURUBUSCO IN 1570 8 126 38:34.90 11:17/M
2 KATE BECERRA FORT WAYNE IN 1467 8 157 44:39.92 13:03/M
3 KATE FEIOCK BROWNSBURG IN 1495 8 168 46:45.95 13:40/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Mills Columbia City IN 1920 14 9 21:47.37 6:22/M
2 Isaiah Clampitt Huntington IN 1901 14 13 22:23.37 6:33/M
3 JACOB FISH BREMEN IN 1499 14 23 23:49.70 6:58/M
4 Nate Burns Huntington IN 1899 14 30 24:36.95 7:12/M
5 Jack Mills Columbia City IN 1921 12 41 25:41.22 7:31/M
6 BRENDAN WARE FORT WAYNE IN 1943 13 59 27:40.89 8:05/M
7 EVAN ORMSBY FORT WAYNE IN 1564 13 76 29:15.32 8:33/M
8 CADEN UMMEL FORT WAYNE IN 1865 10 115 35:05.16 10:15/M
9 ANDREW PLIETT CHURUBUSCO IN 1569 10 116 35:05.88 10:15/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOEY STINSON COLUMBIA CITY IN 1857 12 66 28:09.60 8:14/M
2 GRACE RUNION FORT WAYNE IN 1593 12 110 34:20.98 10:02/M
3 Hannah Richardson Ambridge PA 1932 12 124 37:20.92 10:55/M
4 MARIA POST FORT WAYNE IN 1577 12 136 40:03.88 11:43/M
5 RILEY SMITH FORT WAYNE IN 1848 12 149 42:29.57 12:25/M
6 KALA WARE FORT WAYNE IN 1944 11 160 45:19.24 13:15/M
7 ABBY ZAHM COLUMBIA CITY IN 1891 14 174 47:14.36 13:49/M
8 BECCA TRAXLER SOUTH WHITLEY IN 1862 11 204 51:52.56 15:10/M
9 REAGAN WILSON ROANOKE IN 1881 10 205 51:59.47 15:12/M
10 HANNAH QUICK ASHLEY IN 1960 12 214 53:34.23 15:40/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FRANK PLANCHON COLUMBIA CITY IN 1568 16 4 20:54.60 6:07/M
2 LOGAN FISH BREMEN IN 1498 16 5 20:58.61 6:08/M
3 LOGAN ORMSBY FORT WAYNE IN 1563 19 7 21:38.87 6:20/M
4 Nick Jolliff Columbia City IN 1913 17 12 22:09.37 6:29/M
5 JACOB MATTESON Columbia City IN 1957 17 19 23:06.37 6:45/M
6 MATTHIAS POST FORT WAYNE IN 1576 15 22 23:44.12 6:56/M
7 DOMINICK PLANCHON COLUMBIA CITY IN 1567 15 24 23:50.52 6:58/M
8 COLIN WOOD COLUMBIA CITY IN 1885 15 43 25:51.99 7:34/M
9 DAYNE OUSLEY Leo IN 1954 18 84 30:16.26 8:51/M
10 BRADEN LECKLIDER COLUMBIA CITY IN 1543 19 138 40:23.13 11:48/M
11 Kayla Munson Fort Wayne IN 1924 15 150 42:30.38 12:26/M
12 Isaac Griffis Muncie IN 1907 16 238 57:18.21 16:45/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MADDIE GREEN Western Springs IL 1972 17 33 24:59.63 7:18/M
2 SAMINA QURESHI COLUMBIA CITY IN 1585 19 36 25:06.98 7:20/M
3 WESLEIGH CARROLL FORT WAYNE IN 1484 18 77 29:17.14 8:34/M
4 MADISON HANSEN COLUMBIA CITY IN 1511 17 81 29:49.90 8:43/M
5 MIKAELA POST FORT WAYNE IN 1580 18 83 30:15.89 8:51/M
6 ALEX HARTMAN COLUMBIA CITY IN 1518 16 121 36:50.84 10:46/M
7 SAMANTHA LEY AVILLA IN 1545 16 165 46:25.20 13:34/M
8 KATIE LEY AVILLA IN 1546 16 166 46:26.49 13:35/M
9 TORI SNYDER COLUMBIA CITY IN 1852 16 234 56:17.73 16:27/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STUART SCHNELKER FORT WAYNE IN 1598 24 10 21:54.12 6:24/M
2 DANIEL ZAWLOCKI SOUTH WHITLEY IN 1965 20 11 22:05.12 6:27/M
3 AUSTIN KELLY NORTH MANCHESTER IN 1952 21 34 25:01.76 7:19/M
4 GRANT WOOD COLUMBIA CITY IN 1886 23 53 27:06.88 7:55/M
5 J BIGGS COLUMBIA CITY IN 1470 23 86 30:48.80 9:00/M
6 TRE BENNETT FISHERS IN 1469 21 179 47:29.45 13:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ciara Geiger Fort Wayne IN 1903 24 39 25:27.74 7:26/M
2 CHELSEY WOOD COLUMBIA CITY IN 1887 23 54 27:08.29 7:56/M
3 KRISTEN WARSINSKE COLUMBIA CITY IN 1869 23 75 29:15.12 8:33/M
4 MARYLEE SUMERISKI ASHEVILLE NC 1860 24 164 46:09.55 13:30/M
5 SARAH ZAHM FISHERS IN 1892 22 180 47:30.48 13:53/M
6 Devin Rethlake Columbia City IN 1930 23 191 50:38.47 14:48/M
7 HOLLY KUHL PALOS HEIGHTS IL 1540 24 199 51:28.68 15:03/M
8 HANNAH FLORES INDIANAPOLIS IN 1500 24 245 1:02:55.70 18:24/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JACOB SHINNEMAN FORT WAYNE IN 1845 26 14 22:30.53 6:35/M
2 BEN SHINNEMAN COLUMBIA CITY IN 1967 26 28 24:25.88 7:08/M
3 ADAM HARTMAN COLUMBIA CITY IN 1519 25 29 24:32.12 7:10/M
4 Jordan Rudicel Fort Wayne IN 1934 28 42 25:50.56 7:33/M
5 DAVON HAWKINS COLUMBIA CITY IN 1520 25 56 27:28.39 8:02/M
6 DANIEL HUNT Austin TX 1970 25 64 27:50.60 8:08/M
7 BRIAN RORICK SWANNANOA NC 1591 27 163 46:04.20 13:28/M
8 BRAD KLEINHANS OSSIAN IN 1535 29 186 48:49.38 14:16/M
9 DANIEL COOGAN INDIANAPOLIS IN 1490 28 247 1:02:55.90 18:24/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Hoffman Carmel IN 1911 28 26 24:11.22 7:04/M
2 WHITNEY OLER CHURUBUSCO IN 1561 29 31 24:54.35 7:17/M
3 MAGGIE ZAHM CHICAGO IL 1889 28 46 26:29.38 7:45/M
4 Allee Enderle Ossian IN 1902 26 50 26:42.68 7:48/M
5 JENA CHOPSON COLUMBIA CITY IN 1485 28 58 27:37.84 8:05/M
6 MOLLY BIRKENBEUL DENVER CO 1473 27 62 27:48.82 8:08/M
7 KIMBERLY KREISCHER COLUMBIA CITY IN 1538 28 120 36:46.45 10:45/M
8 GWEN WIECZOREK INDIANAPOLIS IN 1874 28 143 41:19.64 12:05/M
9 AMBER MYER COLUMBIA CITY IN 1555 26 154 44:30.44 13:01/M
10 BRITNEY KLEINHANS OSSIAN IN 1536 29 189 50:10.21 14:40/M
11 MELANIE KELLOGG COLUMBIA CITY IN 1533 28 196 50:42.17 14:49/M
12 Christin Hartman Columbia City IN 1910 25 197 50:42.97 14:49/M
13 AMANDA WEBB ROANOKE IN 1873 25 203 51:40.75 15:06/M
14 MEGAN RIETDORF NEW HAVEN IN 1587 29 224 55:24.64 16:12/M
15 COURTNEY COFFMAN DENVER CO 1489 25 239 58:28.24 17:06/M
16 CHELSEY FRECKER FORT WAYNE IN 1501 28 244 1:01:52.39 18:05/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Bender New Haven IN 1897 33 20 23:36.74 6:54/M
2 DOUG KREISCHER COLUMBIA CITY IN 1539 32 27 24:14.47 7:05/M
3 KENDRICK OLER CHURUBUSCO IN 1560 30 32 24:54.56 7:17/M
4 Michael Wieczorek Indianapolis IN 1938 31 131 39:00.69 11:24/M
5 ANDY VAUGHT HUNTINGTON IN 1866 32 133 39:49.85 11:39/M
6 TAJ BIRKENBEUL DAYTON OH 1474 31 158 44:42.14 13:04/M
7 BRYAN RIETDORF NEW HAVEN IN 1586 30 223 55:22.98 16:11/M
8 BENJAMIN CHRISTMAN FORT WAYNE IN 1488 30 226 55:27.31 16:13/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JENNIFER PATRICK Larwill IN 1955 33 51 26:45.38 7:49/M
2 JAASIEL PARKER CHURUBUSCO IN 1565 33 99 32:45.20 9:35/M
3 Kelly Bender New Haven IN 1898 30 104 33:52.63 9:54/M
4 Sarah Lodewyck Boulder CO 1917 32 118 36:00.10 10:32/M
5 RACHEL MILLS BLUFFTON IN 1552 33 119 36:38.16 10:43/M
6 Loretta Calhoon Larwill IN 1900 34 148 42:13.30 12:21/M
7 STEPHANIE CRAIG COLUMBIA CITY IN 1491 31 151 42:49.32 12:31/M
8 CLARE BECERRA FORT WAYNE IN 1466 33 156 44:39.19 13:03/M
9 DIANA SHEETS COLUMBIA CITY IN 1842 33 188 49:56.40 14:36/M
10 SARAH BILINSKI INDIANAPOLIS IN 1472 34 202 51:31.95 15:04/M
11 JENNIFER MILLER BAKERSFIELD CA 1551 33 211 52:58.97 15:29/M
12 MELODY QUICK FORT WAYNE IN 1583 31 215 53:36.69 15:40/M
13 AUDRA POST LAKEWOOD CO 1579 32 216 53:37.94 15:41/M
14 LINDSAY GALLMEYER COLUMBIA CITY IN 1505 34 221 53:51.73 15:45/M
15 ERICA CHRISTMAN FORT WAYNE IN 1487 31 225 55:25.73 16:12/M
16 Jessica Myrick Bloomington IN 1925 31 241 1:01:34.94 18:00/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 EVAN HYNDMAN FORT WAYNE IN 1530 35 16 22:38.21 6:37/M
2 Tyler Hoffman Columbia City IN 1912 35 21 23:41.18 6:55/M
3 CORY PATRICK Larwill IN 1956 35 52 26:49.88 7:50/M
4 ADAM SCHMITT COLUMBIA CITY IN 1596 37 60 27:45.90 8:07/M
5 DERRICK MILLER BAKERSFIELD CA 1550 37 61 27:47.80 8:07/M
6 Garrett Lodewyck Boulder CO 1918 35 63 27:49.33 8:08/M
7 David Lefever Carmel IN 1916 38 78 29:22.39 8:35/M
8 Jon Mosier Columbia City IN 1923 37 90 31:26.84 9:11/M
9 ADAM HAND FORT WAYNE IN 1508 36 103 33:38.39 9:50/M
10 JUYSTIN WALL HUNTINGTON IN 1958 39 108 34:08.65 9:59/M
11 MATT BECKLY Columbia City IN 1948 38 111 34:38.61 10:08/M
12 DOUG CHOPSON COLUMBIA CITY IN 1486 38 137 40:20.93 11:48/M
13 MATT BIRKENBEUL FORT WAYNE IN 1475 37 141 41:00.68 11:59/M
14 A.J BECERRA FORT WAYNE IN 1468 35 152 43:24.94 12:41/M
15 SAGE STEWART MUNSTER IN 1855 36 198 51:28.28 15:03/M
16 ADAM BILINSKI INDIANAPOLIS IN 1471 35 201 51:30.47 15:04/M
17 CHAD POST LAKEWOOD CO 1578 36 217 53:39.72 15:41/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelley Lefever Carmel IN 1915 37 47 26:34.13 7:46/M
2 SARAH SCHMITT COLUMBIA CITY IN 1595 37 91 31:27.15 9:12/M
3 Charlotte Mosier Columbia City IN 1922 36 92 31:29.65 9:12/M
4 ANGELA RUNION FORT WAYNE IN 1592 37 96 32:08.89 9:24/M
5 BRANDY HOOLEY TIPPECANOE IN 1947 35 132 39:27.42 11:32/M
6 ANNE VEGA COLUMBIA CITY IN 1867 36 155 44:36.94 13:02/M
7 JENNIE FRENCH FORT WAYNE IN 1502 37 159 45:04.14 13:11/M
8 AMANDA FEIOCK BROWNSBURG IN 1496 37 169 46:47.45 13:41/M
9 BROOKE WILSON CARMEL IN 1878 39 176 47:17.44 13:50/M
10 AMANDA HINEN COLUMBIA CITY IN 1524 39 193 50:41.54 14:49/M
11 Amy Richardson Ambridge PA 1931 36 200 51:29.70 15:03/M
12 Jamie Reed Corunna IN 1929 37 208 52:25.59 15:20/M
13 Kelli Abbett Bluffton IN 1893 36 218 53:39.95 15:41/M
14 MARIJOY PLIETT CHURUBUSCO IN 1572 39 219 53:40.97 15:42/M
15 Jennifer Zartman Romano Columbia City IN 1940 38 252 1:11:53.97 21:01/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RANDY POST FORT WAYNE IN 1575 42 37 25:15.13 7:23/M
2 MICHAEL BYRUM FORT WAYNE IN 1946 40 48 26:34.32 7:46/M
3 TONY ROMANO COLUMBIA CITY IN 1588 41 68 28:26.43 8:19/M
4 TONY STINSON COLUMBIA CITY IN 1859 44 69 28:29.51 8:20/M
5 BRENT MILLER Noblesville IN 1968 43 80 29:44.60 8:42/M
6 SEAN BRACKEN FORT WAYNE IN 1476 44 87 31:02.80 9:04/M
7 Steve Abbett Bluffton IN 1894 40 88 31:15.88 9:08/M
8 JOE PLIETT CHURUBUSCO IN 1571 41 128 38:40.36 11:18/M
9 ERIC UMMEL FORT WAYNE IN 1864 42 130 38:56.92 11:23/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TINA STINSON COLUMBIA CITY IN 1858 43 38 25:20.43 7:24/M
2 Beth Schrader Fort Wayne IN 1936 42 44 25:59.63 7:36/M
3 HOLLY SCHRADER COLUMBIA CITY IN 1949 42 82 30:14.90 8:50/M
4 SARAH HOFFMAN Laotto IN 1945 41 94 31:33.33 9:14/M
5 JANELL SPRINKLE FORT WAYNE IN 1853 44 113 34:45.72 10:10/M
6 Lauren Griffis Muncie IN 1905 40 134 39:58.38 11:41/M
7 Julie Neuwirth Crown Point IN 1927 41 135 39:58.59 11:41/M
8 JILL WILSON SOUTH WHITLEY IN 1882 42 171 46:52.16 13:42/M
9 WENDY SHIVELY FINDLAY OH 1846 42 213 53:15.11 15:34/M
10 JEAN FEIT EVERGREEN PARK IL 1497 44 235 56:28.73 16:31/M
11 FRAN EVISTON-BALL COLUMBIA CITY IN 1494 40 246 1:02:55.90 18:24/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHAEL ORMSBY FORT WAYNE IN 1562 45 79 29:28.89 8:37/M
2 Todd Leamon Fort Wayne IN 1914 46 85 30:26.63 8:54/M
3 BRAD HINEN COLUMBIA CITY IN 1523 45 101 33:28.93 9:47/M
4 MARK HAGAR FORT WAYNE IN 1507 49 102 33:37.36 9:50/M
5 JEFF SPRINKLE FORT WAYNE IN 1854 48 112 34:43.89 10:09/M
6 KIRK SMITH FORT WAYNE IN 1849 45 161 45:38.13 13:21/M
7 CHRIS SCHEER Fort Wayne IN 1963 48 173 47:03.38 13:45/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PAULA LANGELOH COLUMBIA CITY IN 1541 48 65 27:58.14 8:11/M
2 SUSAN QURESHI COLUMBIA CITY IN 1584 49 95 31:37.65 9:15/M
3 BARBARA BALLARD NOBLESVILLE IN 1464 49 105 34:03.15 9:57/M
4 SHELLEY HANSEN COLUMBIA CITY IN 1510 46 147 42:13.30 12:21/M
5 MAJELLA SCHEER Fort Wayne IN 1962 49 172 47:01.70 13:45/M
6 KERRI WILKENING NOBLESVILLE IN 1875 45 175 47:16.70 13:49/M
7 KRISTIN SMITH FORT WAYNE IN 1847 47 192 50:40.30 14:49/M
8 Elisabeth Neuman Fort Wayne IN 1926 48 210 52:31.89 15:21/M
9 CHERYL WARSINSKE COLUMBIA CITY IN 1868 48 227 55:34.48 16:15/M
10 LAURI PRINGLE SMITHS CREEK MI 1582 46 243 1:01:50.97 18:05/M
11 BETH HARTMAN COLUMBIA CITY IN 1515 48 249 1:02:58.33 18:25/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Soat Fort Wayne IN 1937 52 17 22:40.55 6:38/M
2 SCOTT MCCAULEY FORT WAYNE IN 1548 52 25 23:54.80 6:59/M
3 MARK BALLARD NOBLESVILLE IN 1462 50 35 25:03.12 7:19/M
4 Luster Roush Columbia City IN 1933 50 40 25:35.38 7:29/M
5 BRAD KNAPP CHURUBUSCO IN 1537 54 45 26:07.27 7:38/M
6 Jame F Woenker Albion IN 1939 52 57 27:34.63 8:04/M
7 DAN SHINNEMAN COLUMBIA CITY IN 1843 51 72 28:43.14 8:24/M
8 MARTY SCHMITTLER SOUTH WHITLEY IN 1597 54 73 28:56.64 8:28/M
9 JERRY WOOD COLUMBIA CITY IN 1884 51 93 31:32.31 9:13/M
10 TOM MCCAL 1971 51 106 34:03.56 9:57/M
11 BRADLEY GREEN WESTERN SPRINGS IL 1973 50 107 34:05.40 9:58/M
12 DAN LECKLIDER COLUMBIA CITY IN 1544 51 145 41:22.51 12:06/M
13 FRED HORNE FORT WAYNE IN 1964 52 181 47:56.95 14:01/M
14 PAUL HARTMAN COLUMBIA CITY IN 1516 50 248 1:02:57.25 18:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DEB ASHER SOUTH WHITLEY IN 1461 50 55 27:26.15 8:01/M
2 KELLY MIZE SOUTH WHITLEY IN 1554 53 74 29:05.36 8:30/M
3 CHRIS FAIRCHILD Wolflake IN 1942 54 140 40:47.63 11:55/M
4 STACIE LECKLIDER COLUMBIA CITY IN 1542 50 144 41:21.43 12:05/M
5 REGINA LEY AVILLA IN 1547 50 230 55:46.42 16:18/M
6 DEBI SHINNEMAN COLUMBIA CITY IN 1844 50 233 56:01.73 16:23/M
7 KAREN WEBB HUNTINGTON IN 1872 54 236 56:28.98 16:31/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DOUG DARK FT WAYNE IN 1492 55 18 22:50.82 6:41/M
2 David Geiger Churubusco IN 1904 55 49 26:37.38 7:47/M
3 MUNSON FRY COLUMBIA CITY IN 1503 57 97 32:13.34 9:25/M
4 Gary Paugh Fort Wayne IN 1928 58 125 38:29.93 11:15/M
5 JEFFREY WITHROW LARGO FL 1883 58 194 50:41.54 14:49/M
6 TOM GALL Houston TX 1966 57 242 1:01:35.10 18:00/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 VICKIE ROBERTSON Fort Wayne IN 1950 58 98 32:40.33 9:33/M
2 CONNIE WILLIAMS TOPEKA IN 1876 57 117 35:50.36 10:29/M
3 RHONDA HINSEY FORT WAYNE IN 1527 56 123 37:17.92 10:54/M
4 TAM SNYDER COLUMBIA CITY IN 1851 56 139 40:24.26 11:49/M
5 NANCY ZAHM COLUMBIA CITY IN 1890 56 185 48:35.46 14:12/M
6 DIANE POST FORT WAYNE IN 1581 59 206 52:17.47 15:17/M
7 JANEESE SARRAZIN FORT WAYNE IN 1594 56 228 55:36.95 16:15/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GENE DONAGHY OSSIAN IN 1493 61 67 28:23.39 8:18/M
2 JOSEPH CANDITO MILFORD OH 1482 62 70 28:33.39 8:21/M
3 TROY WILLIAMS TOPEKA IN 1877 61 146 41:40.80 12:11/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Guffey Greenfield IN 1908 63 127 38:35.42 11:17/M
2 DORIS CANDITO MILFORD OH 1483 61 153 44:25.42 12:59/M
3 LISA HOCKEMEYER SOUTH WHITL.EY IN 1529 60 162 45:49.55 13:24/M
4 BETTY ORMSBY Columbia City IN 1959 64 178 47:21.92 13:51/M
5 MARILYN POST FORT WAYNE IN 1574 64 207 52:17.59 15:17/M
6 DONNA TYREE COLUMBIA CITY IN 1863 63 209 52:31.72 15:21/M
7 KIMBERLY RORICK OSSIAN IN 1589 63 222 53:53.23 15:45/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DARRELL POST FORT WAYNE IN 1573 67 109 34:16.11 10:01/M
2 BOB FAHL Roanoke IN 1951 68 122 37:00.17 10:49/M
3 TED WILSON SOUTH WHITLEY IN 1880 66 183 48:03.31 14:03/M
4 STEVEN RORICK OSSIAN IN 1590 65 190 50:11.85 14:40/M
5 TIM ABBETT Zanesville IN 1969 67 220 53:42.98 15:42/M
6 RICK SCREETON FORT WAYNE IN 1841 68 251 1:04:25.55 18:50/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BEV HOBAN FORT WAYNE IN 1528 65 142 41:18.42 12:05/M
2 CANDICE SNYDER COLUMBIA CITY IN 1850 67 167 46:35.87 13:37/M
3 KITTY HANDLEY LANCASTER OH 1509 65 177 47:20.45 13:50/M
4 JOANNE SAWYER ALBION IN 1941 66 184 48:19.45 14:08/M
5 DIANE NELSON FORT WAYNE IN 1556 67 231 55:57.62 16:22/M
6 LINDA WEAVER COLUMBIA CITY IN 1870 68 232 55:58.98 16:22/M
7 Jane Griffis Muncie IN 1906 66 237 57:17.60 16:45/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dick Harnly Fort Wayne IN 1909 78 100 33:17.65 9:44/M
2 RICHARD NELSON COLUMBIA CITY IN 1559 70 240 58:33.24 17:07/M
3 STEVE WEAVER COLUMBIA CITY IN 1871 70 250 1:04:24.51 18:50/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BETTY NELSON COLUMBIA CITY IN 1557 70 114 34:48.91 10:11/M
2 JOYCCE KIRKENDALL NOBLESVILLE IN 1534 71 182 47:59.56 14:02/M
3 WILMA FUELLING FORT WAYNE IN 1504 71 187 49:34.96 14:30/M
4 KAREN NELSON COLUMBIA CITY IN 1558 70 212 53:02.25 15:30/M
5 JUDY WRIGHT COLUMBIA CITY IN 1888 71 229 55:46.22 16:18/M

Scroll Down  .   .   .

​​Loon Lake 5.5K   07.02.16